A fizetési meghagyásos eljárás, vagy röviden FMH, talán az egyik leggyorsabb és leghatékonyabb eszköze a pénzkövetelések behajtására. Ez egy nemperes eljárás, ami a közjegyzők hatáskörébe tartozik, eljárási szabályait a 2009. évi L. törvény tartalmazza. Főleg kisebb lejárt pénzkövetelések behajtására szolgál, de mivel maga az eljárás olcsó és gyors, akár nagyobb követelések behajtását is megpróbálhatjuk. Kizárólag ezt az eljárást kell választanuk, ha a követelésünk nem haladja meg a 3 millió forintot, de 3 millió és 30 millió közötti követelés esetén is választhatjuk a FMH-t a bírói út helyet, azonban 30 millió fölötti csak bírósági peres eljárásban érvényesíthetjük követelésünket.
A fizetési meghagyás benyújtásához a MOKK felületén található formanyomtatványt kell kitölteni. A formanyomtatvány kitöltéséhez szükséges megadnunk a jogosult és a kötelezett, vagyis az adós személyes adatait, a pénzkövetelés összegét, valamint azt, hogy ez a követelés milyen jogviszonyból ered, vagyis a követelés jogcímét, ami lehet például ki nem fizetett számla, vissza nem fizetett kölcsön, ki nem fizetett bérleti díj. A tőkekövetelés megjelölése mellett megadhatunk kamatot, költségeket is, mint az FMH vagy ügyvéddíját, amit ugyancsak behajthatunk az adóstól.
Az eljárás díjköteles, amit köteles megfizetni a jogosult a kérelem benyújtásakor. Mértéke a pénzkövetelés eljárás megindításakor fennálló, járulékok nélkül számított összegének 3%-a, minimum 8.000 forint, de maximum 300.000 forint.
A fizetési meghagyás benyújtásának egyik előfeltétele, hogy a jogosult és az adós is rendelkezzen belföldi kézbesítési címmel, e nélkül nem lehet FMH eljárást kezdeményezni.
Nincs helye fizetési meghagyásos eljárásnak ha a pénzkövetelés a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény alapján létesített jogviszonyból, közalkalmazotti jogviszonyból, rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyból, honvédelmi alkalmazotti jogviszonyból, szolgálati jogviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból, a sporttörvény alapján kötött munkaszerződéses jogviszonyból, szakképzési munkaszerződés alapjául szolgáló jogviszonyból, nemzeti felsőoktatási törvény szerinti hallgatói munkaszerződésből eredő jogviszonyból, illetve szociális szövetkezettel és foglalkoztatási szövetkezettel létesített tagi munkavégzési jogviszonyból, a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvényben meghatározott közszolgálati vagy közigazgatási szerződéses jogviszonyból ered és az ügy tárgya nem a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése vagy a jogviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény, vagy a követelés zálogjogi jogviszonyból ered.
A fizetési meghagyásos eljárásban a közjegyző nem folytat le bizonyítást, tehát nem vizsgálja a jogosult által megadott jogcím jogalapját sem. Az elektronikus úton előterjesztetett fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem alapján a közjegyző 3 munkanapon belül bocsátja ki a fizetési meghagyást, azonban amennyiben papíralapon terjesztik elő a kérelmet, akkor a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül kerül kibocsátásra a fizetési meghagyás. Ezért is ajánlott ügyvéd segítségét igénybe venni, azoknak is, akik nem kötelezettek elektronikus eljárásra, mert így jóval gyorsabb az eljárás.
Az elektronikus ügyintézésre kötelezettek, például a gazdálkodó szervezetek számára teljesen elektronikussá vált az eljárás, ezért a fizetési meghagyást kezdeményezőknek meg kell adniuk a kötelezett jogi személy vagy egyéni vállalkozó adószámát is. Az adószámot a NAV adatbázisából vagy a cégjegyzékből könnyen meg lehet tudni. A fizetési meghagyást cégkapun, a tárhelyükön keresztül kapják, továbbá az összes, az eljáráshoz kapcsolódó iratot, például a hiánypótlási felhívást is.
Fontos tudni, hogy a cégkapura érkező hivatalos iratok átvétel nélkül is kézbesítettnek tekintendők, ugyanis a tárhely szolgáltatója kétszer értesíti a kötelezettet e-mailen a dokumentum érkezéséről, a második értesítést követő ötödik munkanapon pedig kézbesítettnek minősül a fizetési meghagyás, abban az esetben is, ha nem töltötték le.
Ha a címzett átvette és a kézbesítéstől számított 15 napon belül nem vitatja a követelést, akkor a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és végrehajtási eljárás is indítható a kötelezettel szemben.
Ha a kötelezett vitatja a pénzkövetelés jogosságát vagy a tartozás összegét, ellentmondással kell élnie a kézbesítéstől számított 15 napon belül. Ezt az e-ügyintézésre kötelezettek elektronikus úton tehetik meg, ami nem e-mailt jelent, hanem a MOKK rendszerén történő ellentmondás előterjesztését. Ha a kötelezett határidőben ellentmondással élt, akkor az eljárás bírói útra terelődik. A közjegyző megküldi az adós ellentmondását a jogosultnak, hogy ellentmondásról szóló értesítésének és felhívásának kézhezvételétől számított 15 napon terjessze elő kereseti kérelmét a megjelölt járásbíróság előtt.
Érdemes azonnal ügyvédet felkeresni, ha a cégkapura fizetési meghagyás érkezik, mivel a dokumentum letöltésével megindul a 15 napos ellentmondásra nyitva álló határidő. Az ellentmondás előterjesztésekor az ügyvédi költséget is elő kell terjeszteni, mert a bíróság kedvező döntés esetén teljes egészében megítélheti az adós részére.
Előfordulhat olyan eset is, hogy a kötelezett a követelést nem vitatja, de az adott pillanatban nem tud fizetni, akkor ebben az esetben lehet kérni a követelés részletekben történő megfizetését, illetve a teljesítési határidő halasztásának engedélyezését. Érdemes tudni, hogy erre kizárólag az ellentmondásra nyitva álló kézbesítéstől számított 15 napos határidőben van lehetőség. Részletfizetés lehetősége akkor áll fenn, ha a jogosult a részletfizetés iránti kérelemhez hozzájárult vagy a közjegyző a kérelemnek helytad, és ez a döntése a felek méltányos érdekeit nem sérti. Ha bármely részlet megfizetését elmulasztja megfizetni a kötelezett, akkor az egész tartozás megfizetése esedékessé válik. Ebben az esetben végrehajtási eljárás indítható a meg nem fizetett követelés végrehajtására.
Ha fizetési meghagyásos eljárást szeretne indítani kintlévőségei behajtása miatt, úgy forduljon hozzám bizalommal.