Sokszor előfordul, hogy egyszerűen nem törődünk a postánkkal, érkezik egy hivatalos levél és nem vesszük át. Hagy a postás értesítőt a küldemény érkezéséről és elfelejtünk a postára menni érte. Ennek viszont komoly következményei lehetnek, ugyanis beáll a kézbesítési fikció. Ez mit jelent?
Azt jelenti, hogy az iratot a kézbesítés második megkísérlésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni.
Ennek leginkább akkor van jelentősége, mikor a bíróságtól kapunk levelet, vagy mikor fizetési meghagyást kapunk. Azonban a fizetési meghagyást a közjegyzők bocsátják ki és nem egy bíróságtól érkezik a levél, ezért vannak, akik hajlamosak ezt nem túl komolyan venni. Azt hiszik, hogy ez is csak egy újabb felszólítás, amivel nem kell foglalkozni. Ez igen nagy tévedés. Abban az esetben, ha egy ilyen levelet nem veszünk át, beáll a kézbesítési fikció, majd a 15 nap eltelik és jogerőssé válik a fizetési meghagyás.
A jogerős fizetési meghagyás ugyanolyan hatállyal bír, mint egy jogerős bírósági ítélet, tehát a követelés azonnal végrehajthatóvá válik.
A címzett kézbesítési kifogást terjeszthet elő annál a közjegyzőnél, bíróságnál, ahol az az eljárás alatt kézbesítés történt. A kifogás előterjesztésének határideje a kézbesítési fikció beálltától vagy a kézbesítésről való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül van helye. A kifogás benyújtásának a kézbesítési fikció beállta vagy a kézbesítés napjától számított 3 hónap elteltével nincs helye, ezen határidő elmulasztása miatt igazolással élni nem lehet.
Elmondható tehát, hogy a fizetési meghagyásos eljárás kardinális pontja, hogy a fizetési meghagyás kézbesítésére és átvételére hogyan került sor. Kézbesítés szabályai tekintetében a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (továbbiakban: Pp.) rendelkezéseit is figyelembe kell venni. A fizetési meghagyásról szóló törvény 16. § (1) bekezdése alapján a fizetési meghagyás kézbesítésére – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – a Pp.-nek a keresetlevél kézbesítésére vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni. Ha a fizetési meghagyás alapján a végrehajtás még nem indult meg, a kézbesítési kifogás a Pp. 138. §-ának (1)-(2) bekezdésében meghatározott határidőn belül terjeszthető elő a fizetési meghagyást kibocsátó közjegyzőnél.
A Pp. rendelkezései alapján a bírósági iratokat a kézbesítés megkísérlésének napján kézbesítettnek kell tekinteni, ha a címzett az átvételt megtagadta. Ha a kézbesítés azért volt sikertelen, mert a címzett az iratot nem vette át – postai szolgáltató útján történő kézbesítés esetén az a bírósághoz vagy közjegyzőhöz “nem kereste” jelzéssel érkezett vissza – az iratot a kézbesítés második megkísérlésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni, vagyis beáll a kézbesítési fikció.
Amennyiben a kézbesítés a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó jogszabályok megsértésével történt. A kifogásban elő kell adni azokat a tényeket, illetve körülményeket, amelyek a kézbesítés szabálytalanságát igazolják vagy az önhibán kívüli ok fennállását a címzett részéről valószínűsítik. Ha a kifogást elkésetten terjesztették elő, azt vissza kell utasítani. A kifogás tárgyában az a közjegyző határoz, amelynek eljárásában a kézbesítés történt.
A kézbesítési vélelem megdöntésére vonatkozó kézbesítése kifogás előterjesztése illetékmentes. Nagyon fontos, hogy a kézbesítési kifogással egyidejűleg pótolni kell az elmulasztott cselekményt, vagyis be kell nyújtani a fizetési meghagyással szembeni ellentmondást is.
Előfordulhat az is, hogy egy régebbi lakcímére küldik ki a fizetési meghagyást és úgy emelkedik jogerőre, majd már csak a végrehajtó levelével derül ki, hogy azt megelőzte egy közjegyző által kibocsátott fizetési meghagyás és most már végrehajtási eljárás van folyamatban. Ekkor sem kell pánikba esni, mert a végrehajtási lap átvételétől számított 15 napon belül benyújthatjuk a kézbesítési kifogást és a kézbesítési kifogás beadása ebben az esetben a kézbesítési fikció beálltától számított 3 hónap elteltével is sikeresen beadható. Az így előterjesztetett kifogást 30 napon belül kell elbírálni. A végrehajtási eljárás során előterjesztett kifogás szabályait a Pp. 140.§-a tartalmazza.
Ha fizetési meghagyást kapott vagy végrehajtási lapot kapott vagy fizetési meghagyásos eljárást kezdeményezne, forduljon hozzám bizalommal.